Календарь событий

27 января 2021

Джаур

Байрон  Джордж

Нобэ

Нацизмэм ихьахэм я фэеплъым и дунейпсо махуэщ
♦Урысейм и Дзэ щIыхьым и махуэщ - Ленинград къалэр блокадэм кърагъэкIащ. Нэмыцэ фашист зэрыпхъуа­кIуэхэм я къэухъуреихьыныгъэм жэщ-махуэ 872-кIэ ита къалэр 1944 гъэм советыдзэхэм хуит къащIыжащ.

1725 гъэм Пётр Езанэр дунейм ехыжащ.

Къэбэрдей-Балъкъэр Республикэм и Правительствэм и Унафэ

Къэбэрдей-Балъкъэр Республикэм и Правительствэм 2013 гъэм фокIадэм и 24-м къыдигъэкIа Унафэ №268-м зэхъуэкIыныгъэхэр хэлъхьэным и IуэхукIэ
Къэбэрдей-Балъкъэр
 Республикэм и  Правительствэм и Унафэ

№267-ПП

2020 гъэм щэкIуэгъуэм и 16-м      Налшык къалэ

Черноморское побережье Кавказа и его чешские поселенцы в чешских литературных источниках конца XIX – начала ХХ вв.

До наших дней дошло очень мало архивных материалов, повествующих о первых годах жизни чешских поселенцев, появившихся на российском Кавказе с 1870-х гг. Поэтому весьма ценными в наше время являются художественные произведения некоторых известных деятелей чешской литературы того времени, написанные под впечатлением их поездок на Кавказ и посещения там своих соотечественников, а также воспоминания и дневники кавказских чехов.

Пащты Руслан гупыр трегъэгушхуэ

Футбол

Гъэ къызэднэкIым Къэбэрдей-Балъкъэрым и футболист нэхъыфIыр игъэбелджылын папщIэ «Советская молодёжь» газетым спортым тетхыхь журналистхэм я деж ИлъэсыщIэм и пэ къихуэу щIэупщIэныгъэхэр щрегъэкIуэкI. Илъэс тIощIрэ хырэ хъуауэ зэкIэлъхьэужьу а Iуэхугъуэр щыIэщ.